Leczenie zębów – przykra konieczność?

Żyjemy w czasach, w których w dalszym ciągu ogarnia nas strach, gdy słyszymy słowo Dentysta. Każdy z nas boi się do niego iść, ale niektórzy wiedzą, że bez wizyty u odpowiedniego stomatologa ból zębów nie zniknie. Zwykle pragniemy, aby wizyta u dentysty przebiegła niemal bezboleśnie i nie wyobrażamy sobie jej bez odpowiednio silnego znieczulenia. Większość ludzi chodzi do dentysty z przymusu, inni nie chodzą w ogóle i decydują się na stawienie się w gabinecie stomatologicznym wtedy, kiedy ból zęba będzie nie do zniesienia. Gabinet stomatologiczny to dość nieprzyjemne miejsce, kojarzone z bólem i przykrościami. Jednakże jeśli pragniemy cieszyć się zdrowymi i bezbolesnymi zębami, które są w pełni zdrowe, a także ładnym uśmiechem wizyta u lekarza stomatologa jest koniecznością.

Bardzo często leczenie zębów odkładamy na później, aż w końcu ból zaczyna być na tyle silny, że nie możemy spać po nocach i normalnie funkcjonować.

To właśnie wtedy najczęściej podejmujemy decyzje o udaniu się na wizytę kontrolną. Bardzo często na takiej wizycie lekarz oznajmia, że nie obejdzie się bez leczenia kanałowego. Ten rodzaj leczenia stosuje się w przypadku nieodwracalnych stanów zapalnych. W dużej mierze to leczenie polega na usunięciu martwej części zęba i wypełnieniu kompozytowym.

Leczenie zębów nie musi kojarzyć się nam z bólem. Większość gabinetów stomatologicznych swoim pacjentom może zaoferować znieczulenie miejscowe.

Jedyny dyskomfort jaki możemy odczuć podczas znieczulenia to ukucie w dziąsło. Później jednak wszystko przebiega bezboleśnie i możemy nie tylko wiele na tym zyskać, ale również zaoszczędzić ból. Jedynym minusem jest fakt, że niekiedy trzeba zapłacić za takie znieczulenie, a jeśli nie pomoże – można otrzymać dodatkowe, silniejsze znieczulenie.

Leczenie zębów to bardzo trudna decyzja dla każdego, kto boryka się z bólem i jednocześnie pragnie przezwyciężyć swój paniczny strach przed wizytą w gabinecie i wiertłem dentystycznym.

Warto pamiętać, że gdy zauważymy próchnicę lub ubytki w zębach należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ później może nie być dla nas ratunku w takim przypadku. Nie każdy ząb, który wymaga leczenia kanałowego da się wyleczyć. Wiąże się to z ogromnymi kosztami finansowymi, bólem, a także ma na to wpływ czas. To właśnie czas decyduje o tym, czy dany ząb nadaje się do leczenia, czy wymaga usunięcia, a jak wiadomo – taki zabieg dopiero jest obfity w ból.
Warto jednak zauważyć, że dentyści prześcigają się w różnych środkach, które uśmierzą ból pacjentów, a także robią wszystko, aby wizyty w gabinetach stomatologicznych były jak najmniej związane z bólem. Warto jednak pamiętać o systematycznych wizytach, dzięki czemu unikniemy konsekwencji w postaci leczenia kanałowego, próchnicy oraz utraty zębów. Warto też pamiętać, że jeśli posiadamy wypełnienia kompozytowe to co jakiś czas należy je wymieniać, tak samo w przypadku plomb, które także podlegają wymianie. W przeciwnym razie wgłąb zęba może wdać się próchnica, a wtedy wymagane jest leczenie stomatologiczne.

Be the first to comment on "Leczenie zębów – przykra konieczność?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*