Haluksy – rehabilitacja

ŚCIĘGNO ACHILLESA

Ścięgno Achillesa to największe ścięgno ludzkiego organizmu, odporne na obciążenia kilkunastokrotnie przekraczające masę ciała. Bez jego prawidłowej funkcji nie jest możliwy wydolny chód i funkcjonowanie człowieka. Najczęstszym jego urazem jest zerwanie ścięgna zlokalizowane zazwyczaj 2-6 cm. od dystalnego przyczepu (guz piętowy). Zazwyczaj przerwaniu ulega ścięgno chore, wcześniej objęte procesem zapalnym (w dużej części przypadków niemym klinicznie). Prawidłowe leczenie polega na operacyjnym zeszyciu kikutów ścięgna (metodą klasyczną lub małoinwazyjną) oraz wczesnym wdrożeniu rehabilitacji. W sytuacjach, gdy nie doszło do przerwania ciągłości ścięgna, ale występują dolegliwości bólowe jego okolicy (tzw. zapalenie ścięgna Achillesa) stosuje się początkowo leczenie nieoperacyjne: leki przeciwzapalne oraz rehabilitację. Przy braku jego skuteczności rozważyć należy leczenie operacyjne.

KOMPLEKSOWA I SPECJALISTYCZNA REHABILITACJA

Nie jest niestety prawdą powtarzana często maksyma, że “stopy nie trzeba rehabilitować, sama się usprawni podczas normalnego chodzenia”. U wielu Pacjentów prawidłowo przeprowadzana rehabilitacja stopy i stawu skokowego pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników leczenia. Istnieje wiele schorzeń w których rehabilitacja jest nieodzownym elementem leczenia np. operacja mało zaawansowanego palucha sztywnego (tzw. cheilectomia) nie przyniesie Pacjentowi żadnych korzyści bez intensywnej rehabilitacji rozpoczętej w 7-10 dni po operacji. Podobnie jest z leczeniem złamań okolicy kostek goleni, gdzie nawet najlepsze, najbardziej precyzyjne zespolenie, przy użyciu najnowszych tytanowych implantów nie przywróci optymalnej funkcji stawu bez prawidłowo prowadzonej rehabilitacji. Do kanonu ortopedii przeszły również protokoły postępowania usprawniającego po operacji palucha koślawego (halluksa), niestabilności stawu skokowego, zeszyciu zerwanego ścięgna Achillesa, czy wszczepieniu endoprotezy ww. stawu. W XXI w. żaden szanujący się ortopeda nie stwierdzi, że w powyższych przypadkach rehabilitacja jest zbędna. Nawet w takich operacjach jak usztywnienia (artrodezy) stawów właściwe postępowanie usprawniające ma głęboki sens, bo co prawda nie spowodujemy odtworzenia funkcji stawu poddanemu usztywnieniu, ale odpowiednią terapią doprowadzimy do zmniejszenia bólu i obrzęku kończyny, uwolnienia oraz poprawienia wyglądu blizn pooperacyjnych, czy poprawienia funkcji okolicznych stawów. W tak trudnej działce medycyny jak chirurgia stopy, optymalny wynik leczenia jest zawsze wypadkową współpracy chirurga stopy z rehabilitantem wyspecjalizowanym w terapii tej części naszego organizmu. W naszej praktyce rehabilitant jest zawsze czynnym uczestnikiem leczenia szpitalnego. Dzięki temu ma on możliwość kontaktu z Pacjentem jeszcze przed operacją (np. nauka chodzenia o kulach, nauka zakładania ortezy, buta pooperacyjnego), a obserwując przebieg zabiegu operacyjnego może na bardzo wczesnym etapie zaplanować leczenie usprawniające. Z drugiej strony w trakcie całej rehabilitacji fizjoterapeuta może liczyć na wsparcie chirurga stopy, co wymiernie przekłada się na efektywność terapii.

ŚCIĘGNO ACHILLESA URAZY

Akuratnie wykształcona rytm styka się z podłożem trzema punktami. Głowami pierwszej natomiast piątej padło śródstopia natomiast guzem piętowym. Posiada system łuków podłużnych.

HALLUX RIGIDUS – WKŁADKI I LECZENIE

Paluch koślawy (hallux valgus) jest deformacją stopy polegającą na odchyleniu I kości śródstopia w kierunku linii pośrodkowej naszego ciała (szpotawość I kości śródstopia) oraz odchyleniu palucha w kierunku zewnętrznym (koślawość palucha). Towarzyszy temu napinanie skóry przez głowę I kości śródstopia – powstaje guz po wewnętrznej stronie stopy zwany potocznie haluksem (uwaga – nie narasta tutaj żadna dodatkowa kość jak na ogół sądzą pacjenci).

Przyczyny powstawania palucha koślawego nie są do końca zbadane, na pewno podstawową przyczyną jest nadmierna wiotkość aparatu torebkowo-więzadłowego stopy oraz zaburzenia równowagi mięśniowej. Z tego też powodu paluchy koślawe dotyczą głównie kobiet, dotyczy ich ok. 90 % przypadków. Innymi przyczynami powstawania palucha koślawego może być płaskostopie podłużne, przykurcz ścięgna Achillesa, choroby neurologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów, urazy. Często skłonność do tej deformacji jest genetyczna, wykazano że około 70 % przypadków ma podłoże rodzinne. Używanie obuwia na wysokim obcasie lub z wąskimi czubami może powodować powstawanie paluchów koślawych u osób predysponowanych.

Paluch koślawy zawsze współistnieje z płaskostopiem poprzecznym co może powodować bóle o charakterze metatarsalgii (patrz: metatarsalgia). Często jest też przyczyną powstawania deformacji pozostałych palców, najczęściej pod postacią palców młotkowatych (patrz: palce młotkowate).

Obecności palucha koślawego na ogół towarzyszą dolegliwości bólowe:

w miejscu wystawania głowy I kości śródstopia wskutek konfliktu z obuwiem

na podeszwowej stronie stopy wskutek przeciążenia (patrz: metatarsalgia)

w obrębie zdeformowanych pozostałych palców

Leczenie palucha koślawego może obejmować leczenie objawowe tj. rehabilitację, wkładki, leki p/zapalne. Zlikwidować deformację można jedynie na drodze leczenia operacyjnego.

PALUCH SZTYWNY

Mianem palucha sztywnego określamy bolesne ograniczenie zgięcia grzbietowego stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Pacjent najczęściej zgłasza ból przy chodzeniu, zwłaszcza w butach na obcasie. Początkowo dolegliwości występują okresowo, zwłaszcza w trakcie biegania, uprawiania sportu, tańca, z czasem zmieniając się w stały ból podczas chodzenia. Dodatkowo występują trudności z doborem obuwia oraz zmienia się biomechanika chodu (pacjent zamiast bolesnego palucha, zaczyna obciążać zewnętrzną część stopy). Długo trwające wadliwe obciążanie stopy przyczynia się do dolegliwości bólowych stawu kolanowego, biodrowego oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Przyczyną dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe stawu śródstopno-paliczkowego palucha. W części przypadków za ich występowanie odpowiedzialny jest uprzedni uraz, jednak u większości chorych przyczyna pozostaje nieznana. Jedynym właściwym leczeniem postaci zaawansowanych jest leczenie operacyjne.

PALCE MŁOTKOWATE

Palec młotkowaty – jest to deformacja palców stopy polegająca na ich szponiastym ustawieniu. To znaczy że palec jest zagięty ku górze w stawie łączącym kość śródstopia i palec oraz na zagięciu ku dołowi dalszej części palca w stawach występujących pomiędzy paliczkami palca. Jest to spowodowane zaburzeniami równowagi mięśniowej co skutkuje przykurczami ścięgien. Palce młotkowate najczęściej towarzyszą innym deformacjom stopy, przede wszystkim paluchowi koślawemu. Obecność palców młotkowatych na ogół wywołuje bóle wskutek konfliktu z obuwiem i obcieraniem palca. Obecność palca młotkowatego powoduje również dociskanie kości śródstopia do dołu i może powodować bóle po podeszwowej stronie stopy (patrz: metatarsalgia). W leczeniu zmniejszającym objawy można zastosować miękkie nakładki przeciwdziałające obcieraniu, wymianę obuwia na bardziej obszerne. Zlikwidować deformację można jedynie operacyjnie.

OPUCHNIĘTA STOPA

Obrzęk stopy jest częstym stanem klinicznym. Do jego przyczyn można zaliczyć urazy (stłuczenia, skręcenia, złamania, zwichnięcia), chorobę zwyrodnieniową stawów stopy, choroby naczyń obwodowych, oraz choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność mięśnia sercowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby nerek, choroby reumatologiczne). W każdym przypadku należy wykluczyć proces zapalny okolicy stopy/goleni, zakrzepicę żył głębokich. Leczenie powinno być nakierowane na przyczynę dolegliwości, choć w wielu przypadkach dodatkowo stosuje się niektóre formy rehabilitacji oraz leki działające objawowo.

Be the first to comment on "Haluksy – rehabilitacja"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*