Pośród licznych dodatków diety na odchudzanie, w ostatnim czasie przede wszystkim dużym zaciekawieniem cieszą się tabletki z ekstraktem z zielonej kawy.

Co to jest Zielona Kawa?

Zielona kawa to najzwyczajniej w świecie, dobrze każdemu znane, ziarna kawowe, które nie zostały wciąż poddane paleniu. Zielone, świeżo zebrane ziarna kawy posiadają nadal wszystkie swoje zdrowotne właściwości, które gubią dopiero podczas wymienionego procesu palenia. W sytuacji własności odchudzających, ważny tu przede wszystkim wydaje się kwas chlorogenowy. Zielona Kawa bogata jest również w pozostałe składniki warte uwagi, są to odmienne rodzaje polifenolów, mikroelementy i witaminy a wśród nich tak fundamentalne, przeciwutleniacze.

Zielona kawa - wypowiedzi i badania naukowców

Odnośnie do walorów zielonej kawy, naukowcy wyrażają się w sposób pozytywny. Wciąż nieliczne badania, bez żadnych wątpliwości wskazują na jej lecznicze właściwości. W środkach odchudzających wykorzystywana jest od niedawna, jednak na długo uprzednio była użytkowana w medycynie naturalnej. Używane były przede wszystkim jej własności poprawiające działanie układu pokarmowego. Dziś, analizowania naukowe skupiają się na właściwościach odchudzających zielonej kawy oraz dają naprawdę korzystne wyniki.

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Scranton (Pensylwania, USA) przeprowadziła badanie tak zwanym. ślepej próby. Wybrano 16 osób, 8 kobiet i tyleż samo mężczyzn, przez okres sześciu tygodni sprawdzano na tych propozycji skuteczność tabletek zawierających Zieloną Kawę. Wynik, był naprawdę nieprzewidzianie pozytywny. Osoby, jakie uczestniczyły w badaniu, utraciły średnio 10, 5% masy organizmu a o 10, 3 % zmniejszył się u nich wskaźnik BMI. Aż o 15, 8 % zmniejszył się u tych osób wkład tłuszczu w budowie ciała. Doświadczenie przebiegało w ten sposób, że pełną grupę podzielono na trzy części, jednym podawano trzy razy dziennie dużą porcję ekstraktu zielonej kawy, tj. 1050 mg (3x 350mg) drugim, dawkę niską tj. 700mg (2x350mg) zaś trzeciej grupie w tym momencie podawano placebo. Jednostki z pierwszej grupy schudły łącznie 72, 86 / 70, 82 kg, osoby w drugiej grupie analogicznie 71, 25/69, 71 kg. W trzeciej badanej grupie, nie odnotowano spadków wagi. Przy tym najistotniejszy jest argument, że nie odnotowano żadnych efektów ubocznych używania pastylek z zawartością Zielonej Kawy.

Przy okazji doświadczeń nad właściwościami odchudzającymi zawartego w Zielonej Kawie, kwasu chlorogenowego, odkryto również inne jego właściwości. Japońscy naukowcy prowadzący doświadczenia pod opieką Yoshihiro Kokubo z Osaki, odkryli, że kwas chlorogenowy ma korzystny wpływ na stan zdrowia osób chorych na cukrzycę. Ogranicza poziom cukru we krwi, nawet u osób z tz. insulinoodpornością. Naukowcy z USA potwierdzili jakkolwiek, że regularne używanie Zielonej Kawy o 20% zmniejsza niebezpieczeństwo wylewu. Poprawia ona albowiem pracę serca oraz układu krwionośnego.

Jak widać, Zielona Kawa ma uniwersalny, a co najważniejsze, zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Stosując ją, można pozbyć się zbytecznych kilogramów, dzięki szybszemu spalaniu tłuszczów ograniczać szybszy metabolizm, wyregulować ciśnienie krwi, zmniejszyć poziom cukru we krwi. Tak wiele wartości Zielona Kawa ma dzięki zawartości kwasu chlorogenowego. Niestety, podczas palenia ziaren, żeby otrzymać tak znaną kawę do parzenia, związek ten poniżej wpływem temperatury, rozpada się.

Kwas chlorogenowy - działanie

Kwas chlorogenowy to polifenol, dość popularna substancja w świecie roślinnym. Jest to silny antyoksydant, który występuje w owocach, liściach kawowca, pokrzywie, suszonych śliwkach, głogu z także w karczochach. W organizmie człowieka odpowiedzialny jest za regulacje procesu wchłaniania cukrów już na etapie trawienia, tym samym odpowiada za regulowanie poziomu glikemii. Kwas chlorogenowy uniemożliwia procesowi przekształcania się cukrów w tkankę tłuszczową, skutecznie powstrzymując tym samym jej wzrost. Tym samym, masa organizmu zmniejsza się, usprawnia się również przemiana materii. Związek ten ma również właściwości przeciwwirusowe, działa również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.

Opinie ekspertów o Zielonej Kawie (Green Coffee)

Zielona Kawa cieszy się rzetelną opinią także wśród osób stosujących ją, ale także wśród lekarzy oraz ekspertów, którzy codziennie zajmują się dietetyką i właściwym odżywianiem. Doktorzy cenią tą substancję głównie ze aspektów na jej cechy regulujące poziom cukru we krwi i ciśnienie. Kardiolodzy zwracają szczególną uwagę na jej wpływ na pracę serca oraz kondycję całego układu krwionośnego. Dietetycy natomiast, przede wszystkim skupiają się na jej właściwościach związanych ze spalaniem tłuszczy, poprawą metabolizmu a więc procesami, które gwarantują stopniowe minimalizowanie wagi. To ze względu na powyższe zalety, każdy oni, tak niejednokrotnie polecają Zieloną Kawę, kwas chlorogenowy i CGA800 swoim pacjentom.

Pastylki Zielona Kawa i CGA800 owo produkt w pełni naturalny, nie wywołujący wyników ubocznych. Kuracja odchudzająca trwa więc wyjąwszy ograniczeń czasowych, w zalecanych dobowych dawkach, aż do osiągnięcia korzystnych efektów. Efekt jo-jo u większości osób, po zakończeniu kuracji nie występuje. Jednakże powrót do minionych, niezdrowych nawyków żywieniowych, ograniczenie wysiłku fizycznego, może spowodować, że przyrost wagi, może jednak wystąpić.

Dobre wyniki badań oraz opis skuteczności działania substancji zawartych przy ziarnach zielonej kawy, z pewnością przekona chociażby największych niedowiarków. Po kurację opartą na ekstrakcie z zielonej kawy, naprawdę warto sięgać, szczególnie, mając na uwadze opinię lekarzy i specjalistów. Zdecydowanym, wskazane jest w tym miejscu życzyć szybkich rezultatów w dążeniu do wymarzonej sylwetki i lepszej formy organizmu.

Producenci butelek i akcesoriów do karmienia niemowląt  od lat prześcigają się w  opracowywaniu nowych, innowacyjnych produktów, mających ułatwić mamie karmienie maluszka, a dziecku zaoszczędzić niepotrzebnych problemów z brzuszkiem.

Rodzice od dawna poszukują skutecznego sposobu radzenia sobie ze zjawiskiem kolki. Malutkie dzieci, które nie wykształciły sobie jeszcze odpowiedniej umiejętności ssania, bardzo często  wraz z jedzeniem połykają powietrze, które gromadzi się w jelitach. Najczęściej kończy się to tak bardzo osławioną wśród młodych rodziców kolką. Problem ten często spotyka maluszki karmione mlekiem modyfikowanym, gdyż zarówno w smoczkach, jak i w mieszankach mogą gromadzić się pęcherzyki powietrza. Czy tak zwane butelki antykolkowe są w stanie rozwiązać problem bolącego brzuszka? Niestety nie ma na to naukowych potwierdzeń, ale spróbować być może warto…

Co warto wiedzieć o butelkach antykolkowych?

Wielu rodziców nieustannie zastanawia się, czy butelki antykolkowe są w stanie całkowicie wyeliminować kolki. Akcesoria te nie są niestety aż tak skuteczne, ale mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolki.

Na czym polega działanie butelek antykolkowych? Butelki te różnią się od tradycyjnych kształtem. Sposobów na odpowiednią modyfikację butelki tak aby umożliwiała ona skuteczne radznie sobie z kolkami jest wiele. Niektóre butelki antykolkowe posiadają tzw. system odpowietrzający. Zapobiega on zasysaniu smoczka, jednocześnie umożliwiając łagodne przejście powietrza ku górze butelki. Innym antylkolkowym rozwiązaniem są butelki zakrzywione do góry pod kątem 30 stopni. Dzięki takiej budowie, w nałożonych na nie smoczkach nie zbiera się powietrze. Można też nabyć model z zastawką na dnie butelki, która umożliwia stały przepływ powietrza w jej wnętrzu.

Jak poznać, że dziecko ma kolkę?

Jeśli twój maluszek płacze godzinami bez wyraźnego powodu, najprawdopodobniej ma kolkę. Możesz to sprawdzić właśnie między innymi kupując butelkę antykolkową. Jeżeli po jej zastosowaniu dziecko przestanie płakać, wiele wskazuje na to, że płacz spowodowany był dyskomfortem na skutek połykania dużych ilości powietrza podczas karmienia.

Zalety i wady butelek antykolkowych

Główną zaletą opisywanych butelek antykolkowych jest fakt, że pomagają one zminimalizować ilość połykanego przez maluchy powietrza. Niestety wiąże się to z wyższym kosztem butelek antykolkowych. Koszt ich zakupu jest zdecydowanie wyższy a skuteczność nie zawsze zadawalająca. Dużym minusem butelek antykolkowych jest trudność z ich dokładnym umyciem. Co zdecydowanie działa na ich niekorzyść.

Rodzice polecają…

Wielu rodziców rekomenduje butelki DR BROWN’a. Na rynku dostępne są  rożne pojemności  ze standardową szyjką, antykolkowa. Butelki DR BROWN oparte są na medycznie potwierdzonym i opatentowanym przez Sotthern Illinois University Scchool of Medicine, USA systemie antykolkowym. Butelka ta polecana jest zwłaszcza dla dzieci karmionych piersią, które są dokarmiane pożywieniem z butelki:

redukuje kolkę

ulewanie pokarmu

odbijanie

wydzielanie gazów

Butelka Dr Brown’s wyposażona jest w unikatowy system odpowietrzający B-free, który eliminuje powstawanie pęcherzyków powietrza w pokarmie. Zmniejsza również ryzyko infekcji ucha środkowego co zostało medycznie potwierdzone.Pomaga zachować witaminy C i E w pokarmie:

Udowodniono że opatentowany system odpowietrzający, zapobiega utlenianiu z pokarmu ważnych składników odżywczych.

Pozytywne ciśnienie podczas karmienia:

System odpowietrzający wytwarza pozytywne ciśnienie – podobne do karmienia piersią.

Bulimia to nie tylko choroba związana z żywieniem, ale też z problemami psychologicznymi. Jeżeli chcesz pomóc bliskiej sobie osobie, to powinieneś poznać najpopularniejsze sposoby na rozpoznanie bulimii.Objawy bulimii mogą być bardzo różnorodne, dlatego też już teraz powinieneś się z nimi zapoznać, aby być gotowym na ich zidentyfikowanie w odpowiednim czasie.

Bulimia – objawy

Podstawowym objawem bulimii jest nienaturalne zachowanie chorego w kwestii spożywania posiłków. Chodzi tu między innymi o nienaturalne obżeranie się oraz o trzymanie w tajemnicy tego, co chory spożywa. Jeśli dostrzegasz takie objawy, a dodatkowo zauważasz, że dużo jedząca osoba nie przybiera na wadze, to możesz zacząć podjerzewać, że jest ona chora na bulimię.

Innym sposobem rozpoznania bulimii poprzez obserwację nawyków żywieniowych jest odkrycie niestabilności chorego w zakresie jedzenia. Osoby, które w krótkim okresie czasu na zmianę jedzą bardzo dużo, a następnie przechodzą głodówkę z wielkim prawdopodobieństwem mogą być bulimikami.

Kolejnym zestawem objawów bulimii są kwestie związane z opróżnianiem się organizmu po posiłku. Jeżeli zauważamy, że chory zaraz po konsupcji udaje się do łazienki, to wielce prawdopodobne, że wywołuje on u siebie wymioty, które mają zapobiec przybraniu na wadze. Jeżeli więc zaobserwujesz takie objawy, a w dodatku poczujesz od chorego zapach wymiotów, to uznać możesz go za prawdopodobnie chorego.

Właśnie z wymiotowaniem wiążą się kolejne objawy bulimii. Bulimik po wymotowaniu może mieć odciski od podpierania się od muszlę klozetową, może mieć napuchniętą twarz lub załzawione oczy zaraz po wymiotach. Warto również zauważyć, iż kwasy żołądkowe znajdujące się w wymotach mogą przebarwić jego zęby.

Jak widać móstwo jest objawów bulimii i należy na nie bacznie zwracać uwagę. Być może dzięki temu uda się ocelić czyjeś zdrowie.

Każdy z nas prezentuje inny typ sylwetki. Tyczy się to również panów, a rozpoznanie właściwego typu jest szczególnie pomocne w momencie, gdy chcemy popracować nad przyrostem mięśni. Jednym przychodzi to więc łatwiej ze względu na predyspozycje budowy, inni muszą poświęcić na zbudowanie masy nieco więcej czasu.

Typ endomorficzny

Charakteryzuje się wąską i płaską klatką piersiową, krótkimi obojczykami, smukłymi stawami kolanowymi oraz łokciowymi. Ponadto okrągłą twarzą i szerokimi biodrami. W organizmie takiej osoby następuje szybka przemiana materii. Osoby endomorficzne mają problemy z utrzymaniem zwiększonej masy ciała. W ich przypadku polecany jest krótki, lecz ciężki trening połączony ze spożyciem wielu kalorii. Człowiek z takim typem budowy winien ćwiczyć każdą partię mięśni co 4-5 dni. Koncentrować się głównie na dwóch lub trzech grupach mięśniowych, zakładając sobie, że jednego dnia będzie on ćwiczył mięśnie klatki piersiowej i tricepsy, drugiego mięśnie nóg i mięśnie naramienne itd. Przy czym na każdą grupę mięśniową powinien wykonywać od 10-12 serii Jako osoba ze skłonnością do magazynowania tkanki tłuszczowej winien zadbać o mięśnie brzucha i często je trenować. Warto jest też często zmieniać ćwiczenia by nie były one monotonne. W przypadku typu endomorficznego poza ćwiczeniami ważna jest również odpowiednia dieta. Zaleca się więc dietę niskotłuszczową (białka i węglowodany), a liczba kalorii tłuszczopochodnych nie może przekraczać 15-20 %. Najlepiej też, aby było to 4- 5 posiłków dziennie, przy czym ostatni nie powinien być zjadany po godzinie 18. Przekąski są oczywiście wykluczone. Typ endomorficzny musi pamiętać o stałej aktywności fizycznej.

Typ ektomorficzny

Budowę taką charakteryzuje masywny szkielet pokryty mięśniami, wąskim barkiem i klatką piersiową. Tkanka tłuszczowa nie odkłada się jak przy poprzednim typie. O ludziach takich mówi się, że mają drobne kości. Mają smukłe stawy kolanowe i łokciowe. Typ ten nie ma kłopotów z nadwagą. Mięśnie u ludzi ektomorficznych nie rozwijają się zbyt szybko. Zaleca się im trening niezbyt częsty, lecz wydajny. Wskazane jest ćwiczenie nie częściej niż raz w tygodniu. I to najlepiej za każdym razem inną partię mięśni, nie częściej niż 6-8 serii. Trening nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Stawiać raczej na jakość, a nie na liczbę wykonanych ćwiczeń. Trzeba wybierać ćwiczenia złożone, wielostanowe, ponieważ doskonale budują one masę mięśniową. Przerwy między ćwiczeniami powinny być długie, nawet do kilku minut. Ważna jest kaloryczna dieta, najlepiej w liczbie 5-7 posiłków dziennie, stosowanie przekąsek w postaci warzyw i owoców. Ponieważ osobnik ten nie ma tendencji do tycia, płazem uchodzą mu wszelki grzechy żywieniowe. Wskazane są też napoje z duża zawartością białka (kaloryczne). Dodatkowo trzeba też pamiętać o piciu wody (niegazowanej), najlepiej do 3 litrów dziennie .

Typ mezomorficzny

Najrzadszy typ budowy. Reprezentują go mężczyźni w typie kulturysty. Mężczyzna taki ma długie kończyny i wąskie biodra,szerokie barki i rozbudowany tors.Nie mają problemu z nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Ich mięśnie są podatne na treningi i wręcz stworzone by je rozwijać. Należy więc je ćwiczyć przez odpowiednią kombinację ćwiczeń. Osoby takie mogą ćwiczyć bardzo długo nawet do 80 minut! Poleca się im trening cztery razy w tygodniu. Na ogół nie potrzebują oni specjalnej diety.

Rodzaje ćwiczeń na poszczególne partie ciała.

Ćwiczenia na klatkę:

leżenie na ławce i wyciskanie sztangi 5 serii 10-12 powtórzeń

leżenie na ławce skośnej ze sztangielkami 5 serii 10-12 powtórzeń

triceps:

leżenie na ławce ze sztangielkami i opuszczanie jej do czoła z rękami ugiętymi w stawach łokciowych 3 serie 10-12 powtórzeń

pompki na poręczach 3 serie 10-12 powtórzeń

grzbiet:

siedzenie i ściąganie oburącz uchwytu dolnego wyciągu brzucha 5 serii 10-12 powtórzeń

podciąganie się na drążku w szerokim uchwycie 5 serii (maks.)

biceps:

siedzenie na ławce skośnej i uginanie ramion ze sztangielkami 3 serie 10-12 powtórzeń

barki:

stanie w rozkroku, wznoszenie ramion ze sztangielkami w bok 3 serie 10-12 powtórzeń

wyciskanie sztangi zza karku w pozycji siedzącej 3 serie 10-12 powtórzeń

nogi:

przysiady ze sztangą na barkach 4 serie po 10-12 powtórzeń

wspięcia na palce ze sztangielkami na podwyższeniu 4 serie 12-15 powtórzeń

Nie ma chyba kobiety, która nie chciałaby mieć kociego spojrzenia, którym mogłaby wabić i czarować płeć męską. Nie jest oczywiście proste, ale nie jest też nie do zrobienia. Musisz jednak zadbać o makijaż oczu. Najlepiej, jeśli przyjrzysz się swoim oczom i sprawdzisz, co wymaga poprawy, a co tylko drobnej korekty. Bardziej krytyczna powinnaś być w odniesieniu do rzęs, które potrafią być bardzo uciążliwe i niewypielęgnowane negatywnie wpłynąć na nasz wizerunek. Warto zatem zadbać o nie , by móc cieszyć się pięknym spojrzeniem. Właściwy kształt nadany brwiom może optycznie powiększyć oczy, nadać spojrzeniu lekkość, twarzy wyrazistość. Naturalny rysunek brwi zazwyczaj pasuje do kształtu twarzy. W takim wypadku ich regulacja polega na wyrównaniu linii i korekcie długości. Brwi nieregularne wymagają bardziej skomplikowanych zabiegów. Czasami trzeba radykalnie zmienić ich kształt i linię. Warto jednak to zrobić, bo np. zbyt wysoko umieszczony punkt załamania łuku powoduje, że twarz wygląda na wiecznie smutną, gdy zaś punkt ten znajduje się w połowie długości, twarz sprawia wrażenie zmartwionej. Ryzykowne są też cienkie , okrągłe łuki a a la Greta Garbo, bo mogą postarzać, albo brwi zbyt krzaczaste – nadają twarzy marsowy wygląd.

Na pierwszy zabieg wyregulowania kształtu brwi zarezerwuj przynajmniej kwadrans. Obydwa łuki muszą być symetryczne, przyjrzyj się zatem w lustrze ich linii zanim rozpoczniesz regulację. Zbędne włoski wyrywaj raz z jednej raz z drugiej brwi, by kształt obu pozostawał taki sam. Utrzymanie raz określonego rysunku łuku brwi jest już proste, ale wymaga systematycznych zabiegów. Regularnie sprawdzaj stan brwi. Każdy włosek pojawiający się poza linią brwi od razu usuń.

Ustal długość i kształt brwi.

Brwi powinny zaczynać się nad zewnętrznymi kącikami oczu. Ustal ich początek, używając np. pędzelka do makijażu. Ostaw go przy twarzy pionowo – tak, by dotykał skrzydełka nosa i wewnętrznego kącika oka. Usuń włoski wystające poza pędzelek.

Kształtne brwi wznoszą się do 2/3 swej długości, a potem opadają. Spójrz w lustro przed siebie. ustaw, pędzelek tak, by przechodził od skrzydełka nosa przez środek źrenicy oka. Miejsce przecięcia brwi z pędzelkiem to punkt jej załamania.

Zakończenie łuków brwi znaczy koniec pędzelka, przyłożonego do skrzydełka nosa i zewnętrznego kącika oka. Tu też usuniesz te włoski, które sięgają poza pędzelek. Za krótkie przedłużysz domalowując kredką kreskę.

Ureguluj

Do tego celu używaj pęsety o skośno ściętych, dobrze przylegających do siebie końcach, które nie będą przecinać włosków. Przed wyrywaniem włosków dobrze naciągnij skórę palcem wskazującym. Zacznij u nasady brwi nad nosem, pojedynczo usuwając włoski z dolnej linii brwi. Rób to jednym ruchem ręki, w kierunku ich wzrostu (zabieg będzie mniej bolesny). Jeśli brwi są krzaczaste i grube możesz usunąć kilka włosków z ich górnej linii. Co chwila odsuwaj się nieco od lustra, by sprawdzać efekt depilacji (czy linie obu łuków są takie same). Zaczerwienieni i ból po depilacji złagodzisz, masując skórę nad oczami kostką lodu.

Ułóż i pomaluj

Po depilacji uczesz włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Zdyscyplinuje je szczoteczka do brwi, ale możesz też sięgnąć po miękką szczoteczkę do zębów lub gęstą spiralę od zużytego tuszu do rzęs. Ciemnych, gęstych brwi nie musisz malować, możesz jedynie podkreślić kredką ich linię wznoszącą się . koloru potrzebują za to brwi jasne, mało wyraziste. Wybieraj wtedy kredki w odcieniu twoich włosów. Jeżeli linia brwi jest za krótka lub są one zbyt rzadkie, możesz delikatnie dorysować dodatkowe włoski. Kredką do brwi zrób krótkie kreski. Powinna mieć ona odcień zbliżony do naturalnego koloru twoich brwi . kształt pomalowanych i uczesanych brwi utrwal, nakładając na nie bezbarwną odżywkę do rzęs.

Przydatne kosmetyki

Do układania i umalowania brwi przyda się zapewne wygodna konturówka ze szczoteczką, która umalujesz i wymodelujesz brwi. Niesfornym włoskom nadasz kształt, utrwalając je bezbarwną odżywką do rzęs. Jasne brwi możesz przyciemnić sypkim cieniem do powiek, nakładając go cienkim, skośnym pędzelkiem.

Czasami zdarza sie, ze jedna z osób w zwiazku odmawia wspólzycia z powodu klótni lub aby ukarac partnera. Oczywiscie gdy sie poklócicie, to bez sensu jest na sile zmuszac sie do amorów.

Problemy zaczynaja sie, gdy taka rozlaka trwa dluzej. Mniej czy bardziej udany seks dziala na partnerów jak narkotyk, stymuluje nasz cialo do produkcji substancji chemicznych, one z kolei dzialaja znowu stymulujaco. Bez seksu, bez podniecenia seksualnego nasza seksualnosc wygasa, co skutkuje dystansem do partnera, uciekaniem przed bliskoscia. Wszystko to brzmi troche jakby bylo zakletym kolem. Jedynym sposobem na seksualny zar w zwiazku jest… uprawianie seksu. Pozadanie partnera wiec nie rodzi sie samo z siebie, a juz na pewno nie bedzie sie utrzymywac, gdy z jakiegos blahego powodu przestaniecie ze soba sypiac. I rozmawiac az do…

Separacja malzonków moze byc koncowym aktem takiego dramatu. Oby nie!

Powrót do fizycznej milosci po dlugiej przerwie jest bardzo trudny, czasami nawet niemozliwy. Chemia nie dziala, gdy sie jej nie produkuje. A wiec do dziela!

Stężenie białka C-reaktywnego (CRP) koreluje z ryzykiem wystąpienia zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Dotychczas nie przeprowadzono badań nad związkiem stężenia CRP z postępem zmian miażdżycowych, które nie dają jeszcze objawów klinicznych. Irene M. van der Meer z Erasmus Medical Center w Rotterdamie oraz współpracownicy postanowili zbadać, czy białko C-reaktywne może być wskaźnikiem rozwoju miażdżycy w różnych miejscach układu tętniczego.

Stężenie białka C-reaktywnego zmierzono w 773-osobowej, losowo dobranej grupie uczestników badania Rotterdam. Osoby te były w wieku 55 i więcej lat. Stopień zaawansowania miażdżycy mierzono w różnych częściach układu naczyniowego. Badanie powtórzono średnio po 6,5 roku. Wyniki skorygowano względem wieku, płci i palenia papierosów.

Ilorazy szans związane ze stężeniami CRP w najwyższym kwartylu w porównaniu z najniższym zwiększały się w zależności od postępu miażdżycy w tętnicy szyjnej (iloraz szans 1,9, 95% przedział ufności 1,1-3,3), w aorcie (iloraz szans 1,7, 95% przedział ufności 1,0-3,0) i w tętnicach kończyn dolnych (iloraz szans 1,9, 95% przedział ufności 1,0-3,7).

Zdaniem autorów, otrzymane wyniki dowodzą, że stężenie CRP może być wskaźnikiem rozwoju zmian miażdżycowych w tętnicach.